Lubelskie Stowarzyszenie Sportu, Sztuk i Sportów Walki, Samoobrony i Rekreacji

Historia, struktura działania organizacji

TAEKWON-DO ITF POWRÓCIŁO DO POLSKI

Autor – Krzysztof Witkowski

Tak to ja miałem przyjemność, szczęście i radość przywrócić Polsce po kilku latach nieobecności oryginalne taekwon-do Międzynarodowej Federacji Taekwon-do ( ITF ) do której należy ponad sto państw z całego świata. ITF jest największą organizacją taekwon-do na świecie w której znajdowali się twórcy i najwięksi mistrzowie taekwon-do. Pomogłem polskim taekwondekom powrócić do źródła, korzeni koreańskiego taekwon-do ITF. Po śmierci gen. Choi Hong Hi w związku z nieprawidłowościami jakich dopuściły się władze Polskiego Związku Taekwon-do Polska została usunięta ze struktur ITF. Przez ponad trzy lata obecności w Polsce mistrza Ri Myong Chol byłem jego osobistym uczniem. Po wyjeździe mistrza z Polski do Korei stanąłem na rozdrożu. Postanowiłem pozostać przy źródle jakie stanowi koreańskie taekwon-do ITF, w tym nadal uczyć się od mistrzów koreańskich. Korzystając z prywatnych kontaktów z mistrzem Ri Myong Cho zwróciłem się do Ambasady KRLD w Polsce o umożliwienie mi zdawania egzaminu na stopień IV Dan u mistrza koreańskiego. Po dłuższym okresie oczekiwania i prywatnych rozmowach wyrażono zgodę na przeprowadzenie mi egzaminu w ITF, a nauczycielem moim został mistrz Hwang Ho Yong VIII Dan obecnie przebywający w Czechach. W roku 2004 zdałem egzamin na stopień IV Dan w ITF. Z chwilą uzyskania stopnia IV Dan zostałem przyjęty do ITF i powierzono mi funkcję reprezentanta i koordynatora taekwon-do ITF na Polskę. Dzięki temu jako Polacy ponownie dotarliśmy do źródła jakie stanowi ITF i mistrzowie koreańscy. W 2004 r. zostałem zaproszony do Korei na konkurs, swoistą olimpiadę IMGC gdzie powierzono mi funkcję sędziego styli jako jedynemu Europejczykowi w gonie sędziów z Azji. W Korei zostałem członkiem IMGC i przedstawicielem ( Prezydentem) na Polskę. Polska moją osobą została przyjęta do struktur IMGC. (Organizacji zrzeszającej największe potęgi w sztukach i sportach walki na świecie – wówczas 41 państw ). Na wyjazd do Korei zabrałem z sobą Daniela Niteckiego, który występował jako przedstawiciel Polski w pokazach. Po powrocie do Polski kontynuowałem rozmowy z polskimi taekwondekami w tym ze Sławomirem Gruszczyńskim, którego po dłuższym okresie czasu przekonałem do kontaktów z mistrzami koreańskimi, a następnie do wstąpienia wraz z innymi osobami do ITF. Po pewnym czasie uzyskałem uprawnienia Instruktora Międzynarodowego, Sędziego Międzynarodowego kl. A, egzaminatora ITF na Polskę.

Dalsze losy i rozwój taekwon-do ITF są już ogólnie znane.

KURS INSTRUKTORÓW MIĘDZYNARODOWYCH: Czechy (listopad 2004 r.)

Zarząd ITF wychodząc na przeciw naszym potrzebom wyraził zgodę na zorganizowanie specjalnie dla Polski, kilkudniowego Kursu Instruktorów Międzynarodowych  pod kierownictwem Mistrza  Hwang HoYong  VIII Dan. W kursie uczestniczyli:  Sławomir Gruszczyński  IV  Dan, Daniel Nitecki IV Dan (Kołobrzeg ),  Krzysztof Witkowski  IV  Dan, Martin Zamecznik III Dan ( Czechy ),   Jarosław Bigos  II  Dan  (Dęblin), Ewa Burek II Dan. Trzej  uczestnicy  kursu, posiadacze wymaganego stopnia  IV Dan  otrzymali uprawnienia Instruktora  Międzynarodowego Taekwon-do (Gruszczyński, Nitecki, Witkowski).

1 Kurs instruktorów międzynarodowych

Od lewej:
III Dan Martin Zamecznik,
V Dan Krzysztof Witkowski,
VIII Dan Hwang Ho Yong, Sławomir Gruszczyński,
II Dan Jarosław Bigos,
II Dan Ewa Burek – uczestnicy kursu

ZEBRANIE INICJUJĄCE ZAŁOŻENIE  LUBELSKIEGO  ZWIĄZKU TAEKWON – DO ITF (sierpień 2004 r.)

Zebranie odbyło się miejscowości Uniszowice k/Lublina, inicjatorem był Krzysztof Witkowski (IV Dan). Przedstawił on zebranym niezbite dowody na odstępstwo Zarządu Polskiego Związku Taekwondo od ostatniej woli zmarłego twórcy taekwon-do gen. Choi Hong Hi. W wyniku tego postanowiono zerwać kontakty z PZTKD i założyć organizację podporządkowaną koreańskiemu ITF. Prezesem jej wybrano Krzysztofa Witkowskiego.

W zebraniu udział brali: Bogusław Zbytniewski PO-5-5 (Kraśnik), Sławomir Gruszczyński PO-4-36(Lublin), Ewa Burek PO-2-172 (Lublin) i Robert Plottke UK-1-2958 (Kraśnik). Następnie do wystąpienia postanowili się przyłączyć: Stanisław Oleksik, PO-3-13 (Lublin), Sławomir Niedźwiadek S-3-19 (Lublin), Jarosław Bigos PO-2-148 (Dęblin), Mariusz Sidor PO-1-407 (Lublin), Grzegorz Mantyka PO-1-431 (Lublin), Zbigniew Stola PO-1-304 (Warszawa), Mariusz Stola PO-1-303 (Warszawa), Marek Jabłoński PO-1-492 (Lublin).

2 ZEBRANIE ZAŁOŻYCIELSKIE
Jest to druga strona (wszyta) słownika polsko – koreańskiego, otrzymanego przeze mnie od instruktora Pak Bonk Dok (ówcześnie V Dan)

KURS SĘDZIÓW MIĘDZYNARODOWYCH: Czechy (luty 2005 r.) ITF (sierpień 2004 r.)

Czeski Związek Taekwon-do zorganizował Kurs Sędziów Międzynarodowych i jednocześnie Światowy Kongres ITF przed Mistrzostwami Świata w Australii. Nasi instruktorzy: Sławomir Gruszczyński IV Dan i 3Krzysztof Witkowski IV Dan jako uczestnicy kursu (prowadzonego przez Mistrza Leong Wai Meng IX Dan), mieli więc świetną okazję spotkać się i porozmawiać z najważniejszymi ludźmi w taekwon-do. Wymienię tu choćby prezydenta ITF prof. Chang Ung, prezydenta seniora Mistrza Ree Ki Ha IX Dan, Mistrza Park Jang So IX Dan,  organizatora przyszłych MŚ Mistrza Jamiego Moora VII Dan, prezydentów organizacji kontynentalnych i narodowych. Głównym jednak celem naszych instruktorów było zdobycie uprawnień Międzynarodowego Sędziego Klasy A.

 KURS SĘDZIOWSKI

Każdego przybyłego witał osobiście prezydent ITF profesor Chang Ung.

4  Wszyscy uczestnicy kursu.
 5 X Dany: Park Jang Soo, Leong Wai Meng (w środku od lewej). O pierwszym generał wielokrotnie wyrażał się: „mój drogi uczeń” (zajrzyj do działu – HISTORIA).

 SEMINARIUM MIĘDZYNARODOWE W CZECHACH marzec 2007

23,24,25 marca 2007 r. w Pradze odbyło się Seminarium Międzynarodowe Taekwon-do. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Czech, Polski i Szwajcarii. Polskę reprezentowali: Sławomir Gruszczyński V Dan, Krzysztof Witkowski IV Dan, Ewa Gruszczynska III Dan, Milan Frąszczak III Dan, Krzysztof Machała II Dan oraz Magdalena Machała 8 cup – jako fotoreporter. Duża kolekcja zdjęć z seminarium na stronie www.sonkal.cz

6 Uczestnicy seminarium, w tym nasza piątka.
7 Mistrz Hwang Ho Yong przybliżał wszystkim,  tajniki taekwon-do. Razem 15 godzin na sali.
 8 Żona Mistrza przygotowała dla uczestników, kolację złożoną z potraw narodowej kuchni koreańskiej. To było naprawdę bardzo smaczne.
 9 Podczas seminarium odbył się egzamin na IV Dany. Dodatkowo, przeegzaminowani zostali nasi zawodnicy: Milan Frąszczak, na III Dan i Krzysztof Machała na II Dan.
 10 Egzamin naszych,  nie był łatwy. Do najtrudniejszych rozbić należały między innymi deski trzymane w palcach jednej reki: 4 cm ap jumok i 6 cm bandae dolyo. Rozbić było tak dużo, że trzeba było używać w końcu, połówek desek. Milan i Krzysztof okazali się jednak mieć ręce i nogi z żelaza. Obaj zdali z bardzo wysoką punktacją (65 pkt).

Historia taekwon-do w Polsce